Reload this Page Red Hat padit Zvicrën

  Share
  avatar
  A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX;
  Administrator
  Administrator

  Postimet : 617
  Pikët : 1454
  Thanks : 1
  Join date : 14/05/2009

  (N) Reload this Page Red Hat padit Zvicrën

  Mesazh nga A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX; prej Sun May 31, 2009 5:18 am
  Red Hat dhe 18 kompani tjera padisin qeverinë e
  Zvicrës për nënshkrim të marrëveshjes me kompaninë gjigante Microsoft,
  gjoja pa konkurrim publik.
  Qeveria zvicerane është gjetur në
  shënjestër të Red Hat dhe 18 kompanive tjera për shkak të marrëveshjes
  më Microsoftin e cila supozohet të ketë qenë marrëveshje e
  drejtpërdrejt. Organet përgjegjëse për zhvillim dhe logjistikë kanë
  nënshkruar marrëveshje trevjeçare me Microsoftin me vlerë prej 12.8
  milionë dollarë për vit.

  Pasi që për këtë punë më herët nuk është shpallur konkurs, Red Hat dhe kompanitë tjera vlerësojnë se alternativat open source ndaj zgjidhjeve të Microsoftit janë përjashtuar në mënyrë të padrejtë nga konkurrenca.

  Nga qeveria zvicerane porosisin se nuk kanë pasur alternativë të
  vërtetë ndaj Microsoftit, mirëpo Red Hat gjithsesi kërkon prishjen e
  marrëveshjes dhe rifillimin e konkursit për këtë punë.

   Ora është Tue Jul 17, 2018 7:13 pm