A e prish agjerimin prova me gjuhe e ushqimit?

  Share
  avatar
  A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX;
  Administrator
  Administrator

  Postimet : 617
  Pikët : 1454
  Thanks : 1
  Join date : 14/05/2009

  (N) A e prish agjerimin prova me gjuhe e ushqimit?

  Mesazh nga A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX; prej Sun May 17, 2009 11:48 am

  A e prish agjerimin prova me gjuhe e ushqimit?
  A e prish agjërimin të shijuarit e ushqimit me gjuhë duke mos e
  gëlltitur,me qëllim që të gatuhet sa më mirë p.sh.nëse ka nevojë për
  kripë apo të ziejë më tepër?

  Përgjigje:
  Të shijuarit e ushqimit me gjuhë nga ai që e përgatit atë,nëse nuk i
  kalon gjë në fyt,nëse e nxjerr nga goja,dhe e pastron atë nga mbetjet e
  ushqimit,atëherë agjërimi nuk prishet.
  Dijetarët mendojnë se të shijuarit e ushqimit duke qenë agjërueshëm nuk
  është e pëlqyeshme,sepse nuk mund të sigurohesh prej gëlltitjes së tij.
  Por,nëse kjo gjë bëhet në atë mënyrë që përmendëm,atëherë shpresojmë të mos ketë pengesë për të.
  Nëse diçka prej ushqimit gëlltitet,atëherë,agjërimi i prishet.

  Shejh Abdullah ibn Munië

   Ora është Wed Dec 12, 2018 8:54 pm