Si Te Instalojm CS ( counter-strike ) Server Ne Root [ Linux ]

  Share
  avatar
  loti the hacker
  WebMaster
  WebMaster

  Postimet : 522
  Pikët : 1499
  Thanks : 7
  Location : TeToVa
  Join date : 07/05/2009

  (N) Si Te Instalojm CS ( counter-strike ) Server Ne Root [ Linux ]

  Mesazh nga loti the hacker prej Mon Jun 01, 2009 6:49 am

  Nje PC Te Instaluar Linuxin Dhe SSH Qasje ( access )

  - Nje Root

  - Lidhje Ne Internet ( se paku 100kb/s)

  - 1-2 GB Hapsir

  - HldsUpdateTool , NoSteamAuthEngines , AdminMod + MetaMod , StatsMe

  --------------------------------------------------------------------------

  E Krijojm Nje Vend ( folder ) Te Ri Ne Root Me Komanden :

  mkdir /usr/hlds

  Pastaj Kalojm Ne At vend Me Komanden :

  cd /usr/hlds

  Tash na vyn mi download programat qe na vyjn per server ...


  - HldsUpdateTool - [ e shkrujm wget pastaj linkun e downloadit ]

  http://www.steampowered.com/download/hldsupdatetool.bin

  pasi t`kryhet e marrim tietrin :

  - NoSteamAuthEngines

  http://www.cstrike.ro/cstrike_files/engine.v15.tgz

  mandej tjetren

  - AdminMod + MetaMod

  http://ovh.dl.sourceforge.net/source...0-linux.tar.gz

  mandej tjetren

  - StatsMe


  http://ovh.dl.sourceforge.net/source....3-cstrike.zip

  --------------------------------------------------------------------------


  Pasi ti downloadoni keto me naLt , ktheheni ne /usr/hlds ...

  Pastaj vazhdoim - shkruni keto commanda :


  chmod +x hldsupdatetool.bin
  ./hldsupdatetool.bin


  Pas ktyre komandave do te krijohet nje File i ri me emrin steam.  -> Tani fillojm instalimin e serverit ...

  Shkruni keto commanda :  ./steam -command update -game valve -dir .


  Nese te del nje message qe eshte duke u ber naj update , shkruane apet commanden e mesiperme..

  Kjo mund te ju marr koh ne baz te shpejtsis se internetit prej disa minuta deri ne ore ..

  Kur te kryhet ju deL ky message : HLDS installation up to date

  --------------------------------------------------------------------------


  -> Instalimin e Counter-Strike Mod


  Shkruani Keto Commanda :  ./steam -command update -game cstrike -dir .


  Edhe kjo mund te vonohet ne baz te shpejtsis se internetit - kur te kryhet instaLimi ju deL ky message :


  HLDS installation up to date

  --------------------------------------------------------------------------


  -> Me Bo Serverin me PATCH Ne Menyr Qe Mi Pranu Lojtart Qe E Kan CounterStrike NoSteam
  Serverin Me Patch Duhet Me Bo Me Kto Commanda :


  rm -rf engine_amd.so
  rm -rf engine_i486.so
  rm -rf engine_i686.so
  tar xfvz engine.v15.tgz

  --------------------------------------------------------------------------

  -> Konfigurimi i server.cfg File-t  Tek /usr/hlds/cstrike , e kemi server.cfg file-n te ciLin duhet ta hapim dhe ta editojm ...

  http://shllakk1.h2.pl/cs/cmds.txt <-- si me i editu ..

  --------------------------------------------------------------------------


  -> Instalimi i AdminMod

  Downloadone Ne PC AdminMod dhe Bone Extract ( halflife-admin-2.50.60-win.zip ) ne Hard Disk.

  Click dyher install_admin.vbs . Clickoni OK dhe zgjedhni C:\HLDS. Pas ksaj zgjedhne cstrike Mod .


  Kofigurimi Minimum i AdminMod


  Shkojm ne : C:\HLDS\cstrike\addons\adminmod\config


  Hapne adminmod.cfg me WordPad edhe i editoni Keto :


  - admin_balance_teams 0
  - admin_bot_protection 0
  - admin_connect_msg ( me kete nje mesazh shfaqet me1her si te hyjn lojtart n`Server )
  - admin_cs_restrict 1 ( me kete muni me i kufizu senet gjat lojes )
  - admin_debug 0
  - admin_fun_mode 0
  - admin_fx 1
  - admin_highlander 0
  - admin_ignore_immunity 1
  - admin_repeat_msg ( me kete nje mesazh me ngjyr te gjelbert qe shfaqet qdo 3 minuta ne mes te ekranit )
  - admin_quiet 0
  - allow_client_exec 1
  - password_field _pass
  - reserve_slots 2
  - reserve_type 0

  Keto Te Tjerat I Leni Qysh jon !!!

  --------------------------------------------------------------------------

  -> Instalimi i StatsMe


  Downloadone ne PC Edhe Extract ( statsme-2.8.3-cstrike.zip ) ne C:\HLDS\cstrike. Shkoni Ne :

  C:\HLDS\cstrike\addons\metamod dhe hapeni plugins.ini me WordPad. Shtone kete rresht

  ne fillim te file-t win32 addons\statsme\dlls\statsme_mm.dll ...

  Shkoni ne C:\HLDS\cstrike\addons\statsme dhe hapeni statsme.cfg Ndrrone

  sm_menupassword prej r3wt me nje password tieter...

  Kur te hyni n`Loj , duhet me qel console-n edhe me shkru statsme_menu passwordi_nga_statsme.cfg.cfg

  per arsye mi rujt ndryshimet e fundit ...

  --------------------------------------------------------------------------

  -> /Rank dhe /Top10


  Hapeni statsme.cfg dhe ndryshone sm_storebyauth prej 1 ne 0.


  --------------------------------------------------------------------------


  -> Sigurimi i Serverit


  Per ta ber kete , shkoni C:\HLDS\cstrike dhe hapeni liblist.gam me WordPad. Ndryshone ku shkrun

  secure prej 1 ne 0.

  --------------------------------------------------------------------------


  -> Lansimi/Fillimi i Serverit  Kthehuni tek /usr/hlds dhe shkruani keto commanda :


  ./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2


  Per me lshu serverin n`ekran , at`her e shkruim kshtu :


  screen -A -m -d -S hlds ./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2

   Ora është Mon Jun 18, 2018 6:59 pm