Zbulohet sistemi më i madh i laserit

  Share
  avatar
  Smart-Dragon
  Moderator
  Moderator

  Postimet : 93
  Pikët : 157
  Thanks : 1
  Join date : 26/05/2009

  (N) Zbulohet sistemi më i madh i laserit

  Mesazh nga Smart-Dragon prej Sun May 31, 2009 12:44 pm


  Një laborator i armëve në Kaliforni e ka zbuluar sistemin më të madh të laserit në botë.

  Sistemi mund të fokusojë 192 tufa rrezesh në një pikë të vogël, duke gjeneruar temperaturë dhe shtypje, për të cilën shkencëtarët thonë se ekziston vetëm në bërthamën e yjeve.

  Qëllimi kryesor i sistemit është që të shërbejë si mjet për matjen e sigurisë së arsenalit bërthamor në Shtetet e Bashkuara, por shkencëtarët gjithashtu thonë se zbulimi mund të jetë kthesë në energjinë e fuzionit.

  Shkencëtarët janë të mendimit se sistemi mund të çojë në zbulime në lëmin e astrofizikës dhe shkencës planetare, duke krijuar kushte që kanë ekzistuar te supernovat, te vrimat e zeza dhe në bërthamat e planetëve gjigantë.

   Ora është Tue Jul 17, 2018 7:10 pm