Si të bëni forumet tuaja më të sigurta

  Share
  avatar
  A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX;
  Administrator
  Administrator

  Postimet : 617
  Pikët : 1454
  Thanks : 1
  Join date : 14/05/2009

  (N) Si të bëni forumet tuaja më të sigurta

  Mesazh nga A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX; prej Fri May 15, 2009 7:02 am

  Ja do tju tregoj disa gjëra të cilat do të rrisin sigurin në forumin tuaj.
  1.Gjithmonë bëni Upgrade në verzionin më të ri dhe e më të sigurt
  2.Shikoni mirë kur të instaloni ndonjë modifikim apo plugin se mund të shkaktojn dëme ne forum
  3.Bëjeni paswordat e adminave dhe te moderatoreve më të sigurt htaccess/.htpassword
  4.Sigurohu që tools.php nuk është në forum.
  5.Largoni fallat ImpeX që i keni përdorur për sistemin e importimit.
  6.Nëse e kani PhpMyAdmin sigurohu që i ruajtur me Password.
  7.Nëse keni naj sulm në site kontaktoni hostin që tju ndrroj passwordat.
  8.Sigurohu që passwordat e Adminave dhe Moderatorve janë të sigurt.Nëse keni naj dyshim ndrrojni ata.
  9.Mos lejoni Kurr HTML në poste, Mesazhe private apo firma.
  10.Sigurohuni që nuk keni naj virus , trojan apo spyware në PC sepse mund të gjurmojn passwordat tuaj.
  11.Mos e ngarkoni ne FTP folderin DO_NOT_UPLOAD.
  12.Editoni config.php file duke bërë kështu vetën user të pa shlyeshëm këtë e bëni duke e hapur config.php dhe e kerkoni
  Cito:
  $config['SpecialUsers']['undeletableusers'] = '';

  dhe mes thonjzave futni id tuaj që nëse jeni SuperAdmin apo antari i par në forum userId i juaj është "1".

   Ora është Sun May 27, 2018 9:32 am