Zbulohet sistemi më i madh i laserit

  Share
  avatar
  A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX;
  Administrator
  Administrator

  Postimet : 617
  Pikët : 1454
  Thanks : 1
  Join date : 14/05/2009

  (N) Zbulohet sistemi më i madh i laserit

  Mesazh nga A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX; prej Sun May 31, 2009 5:11 am

  Një laborator i armëve në Kaliforni e ka zbuluar sistemin më të madh të laserit në botë.


  • Sistemi mund të fokusojë 192 tufa rrezesh në një pikë të vogël, duke
  gjeneruar temperaturë dhe shtypje, për të cilën shkencëtarët thonë se
  ekziston vetëm në bërthamën e yjeve.

  Qëllimi kryesor i sistemit është që të shërbejë si mjet për matjen e
  sigurisë së arsenalit bërthamor në Shtetet e Bashkuara, por
  shkencëtarët gjithashtu thonë se zbulimi mund të jetë kthesë në
  energjinë e fuzionit.

  Shkencëtarët janë të mendimit se sistemi mund të çojë në zbulime në
  lëmin e astrofizikës dhe shkencës planetare, duke krijuar kushte që
  kanë ekzistuar te supernovat, te vrimat e zeza dhe në bër

   Ora është Tue Jul 17, 2018 7:11 pm