Si Te Instalojm Forumin phpbb3

  Share
  avatar
  A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX;
  Administrator
  Administrator

  Postimet : 617
  Pikët : 1454
  Thanks : 1
  Join date : 14/05/2009

  (N) Si Te Instalojm Forumin phpbb3

  Mesazh nga A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX; prej Mon May 18, 2009 5:22 am

  Si te instalohet forumi phpBB

  --------------------------------------------------------------------------------

  1.: Ju duheni me pas host qe ka php dhe mysql.

  2.: Merrni download
  Kodi:

  http://phpbb.com/downloads.php

  versionin ma te ri te phpbb [Full Package]

  3.: Unzip qat fajl qe e merrin dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

  4.: Ne hostin e juaj e bani upload krejt fajlat qysh jan mrena ne zip
  ne folder qysh po doni me pas ju forumin psh. nese doni me pas forumin
  ne ket link
  Kodi:

  www.test.com/forum

  athere e krijoni ni folder ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

  5.: Krijone nje baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juv duhet me pas
  najlloj te control panelit per host, aty e krijoni nje database me
  emrin ku po doni me i rujt informatat forumi. Do tju spjegoj qysh me
  kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu
  kurse userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe
  keni. Ok pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe te pare ju do te shini nje
  fushe dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast
  "forum" dhe create Psh. krijone nje baze "forum" dhe per ket baze
  krijone nje user per baza "forum" passwordi "testforum" ... ! keni
  kujdes ne fund te krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri
  se perndryshe nuk do te mundeni me i lidh forumin ne shenime ! Ps.
  emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund te i
  bani qysh te doni

  6.: Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun
  Kodi:

  http://www.test.com/forum

  dhe do te hapet nje faqe per instalim te forumit. Keto i beni
  keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x (ju
  edhe nkofse keni version ma te ri lene keshtu qe mos te keni probleme
  gjat instalimit) Choose your installation method: Install Database
  Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost (e leni
  localhost perveq nkofse bazen e keni te vendosur ne ndonje server
  tjeter athere shenoni adresen e bazes ku eshte e vendosur) Your
  Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose
  prej control panelit te hostit) Database Username: forum (edhe emrin e
  kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone) Database Password:
  testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni
  keshtu) Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com
  (emaili i juaj) Domain Name: test.com (! keni kujdes kete duhet me pas
  te sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni
  domainin ku jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me
  shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80 (kete e leni keshtu veq
  nqofse jeni te sigurt se porta eshte tjeter) Script path: /forum/ (kete
  e detekton automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi
  ku jan fajlat e forumit) Administrator Username: admin (useri admin
  mundeni me lan userin si te doni) Administrator Password: testadmin
  Administrator Password [ Confirm ]: testadmin
  -------------------------------- dhe ne fund Star Install dhe nkofse
  nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

  7.: Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe
  forumi eshte gati Wink Instalimi i gjuhes Merne download gjuhen prej
  faqes
  Kodi:

  http://phpbb.com/downloads.php

  me posht do te shini SHQIP dhe download zip fajlin. Ekstraktoni
  zip fajlin dhe e beni upload ne folderin ku eshte in instaluar forum ne
  shembullin tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e
  bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me u kan dy
  foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me
  u kan ne at folder, dhe kjo kishe me u duk
  "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek
  Administration Panel dhe te konfigurimi do tju paraqitet gjuha shqipe.
  avatar
  e.Xtract
  Moderator
  Moderator

  Postimet : 83
  Pikët : 163
  Thanks : 0
  Location : Hajvali
  Join date : 15/05/2009

  (N) Re: Si Te Instalojm Forumin phpbb3

  Mesazh nga e.Xtract prej Mon Jun 01, 2009 6:40 am

  Flm Shum Ekuran
  avatar
  A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX;
  Administrator
  Administrator

  Postimet : 617
  Pikët : 1454
  Thanks : 1
  Join date : 14/05/2009

  (N) Re: Si Te Instalojm Forumin phpbb3

  Mesazh nga A.[s].W.-TeaM | tR1pLeeX; prej Wed Jun 03, 2009 1:16 pm

  SpS

  Sponsored content

  (N) Re: Si Te Instalojm Forumin phpbb3

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Sun Dec 16, 2018 3:59 am